דלקות פרקים ra

בביקור אצל רופא מומחה חשוב לדעת מה לבקש ממנו!

בעקבות מספר פניות אלינו, מצאנו לנכון להסב את תשומת ליבכם לחשיבות של בחירת המונח הנכון כשמגיעים לרופא מומחה שאינו הרופא הקבוע שלנו.

זהו מצב שרובנו מכירים, ובדרך כלל מגיעים למומחה נוסף או לשם התייעצות לגבי המצב הרפואי וכיווני טיפול, או – פעמים רבות – כדי לקבל מסמך סיכום שנדרש לצרכי ביטוח (ביטוח לאומי / ביטוח פרטי).

בדרך כלל מתכוננים היטב לקראת פגישה כזו עם רופא מקצועי שאינו הרופא הקבוע:
מכינים את הניירת שמתעדת את מהלך המחלה וההתפתחויות, רושמים לעצמנו את כל התסמינים שיש לנו ובאילו איברים הם באים לידי ביטוי, מהי רמת הכאב בד"כ, מהן התרופות בהן אנו משתמשים וכיצד הן משפיעות, בדיקות אחרונות, דיסקים של דימות, מגבלות, רמת תפקוד וכו'.

במסגרת ההכנות האלה, רצינו להציג לכם דגש חשוב נוסף – לשנן את המונח הנכון שיגדיר למומחה מה בדיוק אנחנו מבקשים ממנו

רופאים מומחים יכולים לתת בסוף הביקור שלושה מסמכים שונים, שהם דומים אך בעלי משמעויות שונות מאד.

  1. התייעצות מומחה – זהו מונח המבטא את הצורך שלך (ולפעמים גם של הרופא המטפל שמציע שנלך ל"חוות דעת שניה") בייעוץ נוסף ע"י רופא מומחה שישמע, יבדוק ויכתוב סיכום לרופא המטפל, בו המומחה יביע את דעתו וימליץ על אבחנה / המשך טיפול / בדיקות וכד'.
  2. חוות דעת – שימו לב, עבור רופאים מומחים, המונח "חוות דעת" מייצג מסמך שהרופא כותב לך כשהוא לוקח בחשבון שייתכן שיוזמן לבית משפט להעיד ולהסביר את עמדתו המקצועית. כלומר, עבור רופא מומחה, המונח חוות דעת מייצג מסמך משפטי. לכן, זהו גם מסמך שהמומחה כותב במיוחד וגובה עבורו תשלום נפרד (וגבוה). עם זאת, לעתים עו"ד או חברה לזכויות רפואיות עשויים לבקש מכם חוות דעת של מומחה, ואז כוונתם היא כן למסמך המשפטי.
  3. סיכום מצב בריאותי – זהו המסמך שאנחנו בדרך כלל רוצים לקבל ממומחה! סיכום זה צריך להציג את התמונה המלאה של מצבך הבריאותי, התייחסות לתולדות המחלה, מצבך הבריאותי הנוכחי כולל התסמינים, הכאבים מכל הסוגים, השפעת המצב על תפקודך ומגבלות שהמצב הרפואי כופה עליך (בהתנהלותך בבית, בחברה וכמובן – בעבודה). לכן, בתחילת הביקור, עליך לזכור לומר למומחה שחשוב לך שכל מה שנאמר בבדיקה ייכלל במכתב הסיכום. וכמובן, חשוב להציג למומחה את כל התסמינים, כל הכאבים, כל המגבלות שלך.

בשורה התחתונה, אם כך, חשוב לזכור כשמתכוננים לביקור אצל רופא מומחה שאינו הרופא הקבוע שלנו: מכינים את כל התיעוד, רושמים לעצמנו את כל התסמינים והתופעות, המגבלות והקשיים, ומקפידים לומר לרופא בתחילת הביקור שאתם מבקשים מראש, שכל מה שיעלה בבדיקה ייכלל בסיכום הביקור.

ולא לשכוח לנשום ולחייך 😊  בהצלחה!

צוות עמותת מפרקים צעירים

רמיסיה ואני

להצטרפות לעמותה
לעמוד הבית

מגיעה לכם הפוגה!*

רמיסיה*
שרות לציבור. מוגש מטעם עמותת מפרקים צעירים בחסות חברת abbvie